Podążaj za historią

Ateny – podążaj za historią

Podążaj za historią w Atenach!!

Jeżeli choć trochę rusza Cię historia to same Ateny są miejscem w którym warto być. To dlatego, że tutaj narodziła się demokracja. Można rzecz, że miasto jest kolebką kultury europejskiej. Pochodzą stąd znakomici filozofowie jak Sokrates, Platon czy Arystoteles. Doryckie, Jońskie czy Korynckie porządki architektoniczne. Wszystko to i o wiele więcej objęte niezwykła aurą mitów greckich tutaj w Atenach!

Ateny oczami blogera z nad Wisły
Leo Von Klenze

No ale nie będę prawił tu o historii, bo tego dowiedzieć się można na lekcjach lub sięgając do literatury. Ostatnio będąc w empiku na wystawie ujrzałem książkę Mary Beard "Partenon" liczącą ok. 250 stron. Zdałem sobie wtedy sprawę, że jeśli o samym Partenonie można opisać tak szczegółową historię to spróbujmy sobie wyobrazić co kryją za sobą także inne budowle, posągi a jest ich w Atenach mnóstwo.

Przed przyjazdem do stolicy Grecji naczytałem się sporo opinii. Wyczytałem, że jest dosyć brudno, chaotycznie i nawet w niektórych dzielnicach niebezpiecznie.  Na blogu podrozepoeuropie.pl natknąłem się na takie stwierdzenie: "Ateny można kochać lub nienawidzić, nie można jednak przejść obok nich obojętnie. Każdego roku Ateny odwiedzają miliony turystów, w tym coraz większa grupa Polaków."

Zgodzić się muszę z każdym tym słowem. U mnie było tak, że je pokochałem. Nie przeszedłem obojętnie. Zaskoczyły mnie pozytywnie. I fakt, odwiedzających jest dużo, a większość z nich to właśnie Polacy (przynajmniej w styczniu). Z czego to może wynikać? A być może z tego, że Grecja na tą chwilę stała się na prawdę atrakcyjnym cenowo państwem. W dodatku nasze minusowe temperatury skutecznie prowokują do wypoczynku gdzieś na południu europy w środku zimy. Czemu by nie miała to być właśnie Grecka stolica?

O tym co JA sądzę o Atenach. Moje wskazówki i porady znajdziecie w dalszej części 😉

Kiedy pojechać do Aten?

Sezon i temperatury letnie mogą odstraszyć od przyjemnego przemieszczania się po mieście, ponieważ temperatury potrafią przekraczać tutaj 30 'C. Nasz portfel ucierpi także mocniej, gdyż ceny w sezonie będą wyższe.

Najkorzystniej chyba wybrać się na wiosnę lub jesień. Przyjemna temperatura, mniej turystów. Nie przeszkadza też podróż podczas zimowych miesięcy. Podczas mojego pobytu w Atenach, w styczniu, temperatura przez 2 dni przekroczyła 15'C. Bardzo dobra temperatura do zwiedzania 🙂

Jak długo zostać w Atenach?

To zależy od naszych preferencji zwiedzania i co tak na prawdę chcemy zobaczyć. Jeżeli na celownik wybrałeś tylko Akropol to weekend w mieście wystarczy spokojnie. Chcesz poświęcić swój czas na przyjrzenie się sztuce i wyrobom starożytnych Greków? Planuj około 4 dni. Dorzucasz wycieczkę na wzgórza, z których chcesz podziwiać panoramę metropolii liczącej niemal 4 mln mieszkańców, a może podróż nad morze. Wycyrkluj 5-6 dni.

Ateny oczami blogera z nad Wisły

Jeżeli sam nie wiesz ile czasu potrzebujesz na zwiedzanie. Spróbuję Ci w tym pomóc. To już w następnym poście! Do zobaczenia 😉